Historie vinylových podlah – Zrod vinylu vděčí náhodě

Vinyl byl původně vytvořen evropskými vědci už v 19. století. Jednalo se o velice pevný materiál z vinylchloridového plynu, ale jeho budoucnost byla značně nejistá. Tehdy se pro něj totiž nenašlo využití. Pojďme se podívat, jak se z vinylu stal jeden z nejoblíbenějších podlahových materiálů 21. století.
Objevení polyvinylchloridu (PVC)
V roce 1845 vzniklo první linoleum. Poprvé syntetizoval PVC německý chemik Eugen Baumann v roce 1872. Až vědec Waldo Semon úplnou náhodou v roce 1926 během pokusu o tvorbu lepidla objevil, jak změkčit polyvinylchlorid. Ve 30. letech se tak začal vinyl používat jako podlahová krytina a po 2. světové válce nahradil linoleum a asfaltové dlaždice.
První představení vinylových podlah
Vinylové podlahy zažily svůj debut v roce 1933 na mezinárodním veletrhu A Century of Progress International Exposition v Chicagu, který oslavoval technologické inovace. Téměř 50 milionů návštěvníků vidělo tuto novou podlahovou krytinu a obdivovalo její odolnost a nízkou cenu. Kvůli nedostatku materiálů během 2. světové války se však vinylové podlahy staly vzácností. Velikého boomu se vinyl dočkal až v 50. letech, kdy se stal oblíbenou volbou pro domácnosti, školy a nemocnice.
60. léta ve znamení rozkvětu vinylových podlah
V 60. letech už vinylové podlahy nabízely rozsáhlou škálu vzorů, jako květinové, dřevěné nebo kostkované. Přibyla i různá vylepšení jako třeba „no-wax“ povrch nebo měkčený vinyl pro větší pohodlí. Vinyl se tak stal největším konkurentem koberce.
Rozmach vinylu v 70. létech
V této době se zvýšila poptávka po dřevěných podlahách, ale vysoká cena a náchylnost k poškození vedla k vývoji vinylových prken, která imitovala dřevo. Tato prkna byla ideální do vlhkých prostorů, jako koupelny nebo sklepy. Vinylové podlahové krytiny se tak nezadržitelně stávaly trendem.
Moderní vinylové podlahy dnes
Současné vinylové podlahy nabízejí fotorealistické 3D vzory, které imitují dřevo, kámen, beton, pískovec, atd. Jsou rezistentní proti poškrábání, voděodolné a snadno se udržují. Vinyl má již i mnoho dalších funkcí – například snížení statické elektřiny uvnitř domu. Ekologická provedení těchto podlah jsou bez škodlivých chemikálií. Přitom cena vinylu za čtvereční metr vysoce konkuruje i méně odolným podlahovým krytinám. S vinylovou podlahou docílíte luxusního vzhledu za dostupnou cenu.
Nejkvalitnější vinylové podlahové krytiny naleznete v naší nabídce zde.
Autor: Denny, Denamate CZ, 25.2.2025
Poptávkový formulář
Zvýrazněné položky jsou povinné.